Wycinek z historii wiekowego miasta – Opole

Wprawdzie Opole nie może mierzyć się pod względem liczby zabytków z takimi miastami jak Warszawa czy Kraków, to jednak i tutaj znajdzie się sporo pomników kultury do obejrzenia. Lokację miasta datuje się na rok 1217, chociaż pierwsze wzmianki o grodzie w tym miejscu pojawiają się już w IX wieku. Rządzili tu między innymi Piastowie, Czesi, Austriacy, Szwedzi i Niemcy. W 1241 roku osadę próbowali podbić Mongołowie. Swoje klasztory założyli tu Franciszkanie i Dominikanie, a Hitler skoncentrował siły 10 Armii Niemieckiej, przygotowując się do wrześniowego ataku na Polskę. Nic dziwnego, że pozostało w mieście wiele pamiątek po tych wydarzeniach.

Jednym z najstarszych zabytków architektury wojennej w Polsce jest Wieża Piastowska (info: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_Piastowska_w_Opolu). Do jej budowy przyczynił się w 1300 roku książę Bolko I. Służyła za więzienie (w najniższych partiach), wieżę obserwacyjną i obronną. Była częścią zamku, który niestety nie zachował się do naszych czasów. Kilka lat temu przeszła gruntowny remont i ponownie otwarto ją dla zwiedzających. U jej stóp zbudowano Amfiteatr Opolski, w którym odbywa się sławny Festiwal Polskiej Piosenki. Również w tym miejscu otwarto niedawno Muzeum Polskiej Piosenki. Zgromadzono tu unikalne zbiory instrumentów muzycznych, kostiumów, partytur, fotografii, plakatów i wielu innych przedmiotów związanych z piosenką. To jednak historia najnowsza, a Opole poszczycić się może także wiekowymi zabytkami i infrastrukturą hotelową (noclegi ➤http://meteor-turystyka.pl/noclegi,opole,0.html).

Obok Wieży Piastowskiej warto zatrzymać się na Rynku, gdzie otoczony kamieniczkami stoi ratusz. W sąsiedztwie zobaczyć można kościół katedralny Świętego Krzyża. Podobno powstał z fundacji samego Bolesława Chrobrego. Był wielokrotnie przebudowywany, stąd odnaleźć w nim można różne style architektoniczne. Blisko zlokalizowane są także dwa inne kościoły. W jednym z nich, kościele franciszkanów, oglądać można nagrobki Bolka I, Bolka II, Bolka III oraz księżnej Anny Oświęcimskiej. Co roku, w drugim tygodniu września, odbywa się przy kościele Jarmark Franciszkański, na którym można zakupić specjały oferowane zarówno przez braci jak i przez lokalnych wytwórców. Drugi, nazywany “Na Górce” ze względu na swoje położenie w wyższej części miasta. Według legendy wybudowano go w miejscu modlitw św. Wojciecha, który zatrzymał się tu w drodze na ziemie Prusów. W jego sąsiedztwie znajduje się Muzeum Śląska Opolskiego powstałe w najstarszym budynku w mieście oraz część zamku zbudowanego przez Kazimierza Opolczyka, w którym mieści się obecnie Zespół Szkół Zawodowych. Zarówno w rynku jak i w bocznych uliczkach usadowiło się wiele małych restauracyjek i pubów, w których można odpocząć, spoglądając na zabytki ocalałe z historycznej zawieruchy. Opisany tu w wielkim skrócie tylko mały wycinek tego wiekowego, piastowskiego miasta ma za zadanie zainteresować wszystkich miłośników piękna do poznania bliżej Opola i jego mieszkańców.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *