W góry nie tylko zimą – Białka Tatrzańska

Góry są tym specyficznym regionem, że ruch turystyczny trwa tam właściwie nieustannie, w szczególności zaś w okresie zimy i lata. Jednak jak wskazują statystyki Polskiej Izby Turystycznej, jeździmy tak chętnie także na wiosnę i w czasie jesieni, a wyjątkami, w czasie których góry trochę od nas odpoczywają, są marzec, październik i listopad. Nic dziwnego: polskie Tatry należą do wyjątkowo uroczych i urozmaiconych powierzchniowo gór w tej części Europy. A miejscowości takie jak Białka Tatrzańska na zawsze zapadają w naszą pamięć.

Góry latem

Co można robić w górach latem? Oczywiście – wędrować! Różnorodność szlaków turystycznych objawia się przede wszystkim zróżnicowanymi wariantami tras, od krótkich i lekkich, po średnie z małymi podejściami, w końcu po trudne, w Tatrach Wysokich, gdzie nie zaleca się wchodzenia amatorom. Dlatego przyjeżdżając w góry i rezerwując noclegi w Białce Tatrzańskiej warto najpierw sprawdzić swoją kondycję, a jeśli nie należy do zbyt dobrych, odrobinę ją poćwiczyć. Na początek też lepiej nie szaleć i nie wspinać się od razu na Giewont czy Rysy. Z Białki Tatrzańskiej dojedziemy bezpośrednio do trasy wiodącej do Morskiego Oka. 10-kilometrowa wędrówka na średniej trudności szlaku powinna doskonale zweryfikować nasz stan fizyczny i powie nam, czy jest sens wdrapywać się na jakieś większe wzniesienia. Z kolei jeśli nie lubimy zbytnio chodzić i przemęczać nóg, zawsze możemy skorzystać z opcji, jaką dają rowerowe wycieczki. W pobliżu Białki znajdują się bowiem trasy rowerowe, które można wypróbować samemu.

Góry zimą

Alternatywą dla gór latem są oczywiście zimowe ferie szkolne, w czasie których baza noclegowa w wielu miejscowościach, w tym właśnie w Białce Tatrzańskiej, dosłownie pęka w szwach. Niektóre pensjonaty i kwatery prywatne są rezerwowane nawet z rocznym wyprzedzeniem, co już wyraźnie świadczy o tym, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się góry w czasie zimy. Atrakcją numer jeden są wtedy oczywiście szaleństwa na stokach, których nie brakuje: różne trasy zjazdowe, od oślich łączek po naprawdę wymagające górki, kolejki krzesełkowe i wyciągi oraz bogata baza restauracyjna sprawia, że Białka Tatrzańska staje się doskonałym miejscem na zimowy wypoczynek. Zarówno dla całej rodziny, która chce zrobić frajdę dzieciakom, jak i dla indywidualnych osób, które przyjeżdżają w góry same.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *