Tradycje Festiwalu Papieskiego w Białym Dunajcu

Nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości, co do tego, że województwo małopolskie to niesamowity region z wieloma fascynującymi miejscami. Nie tak dawno na naszej stronie pojawił się wpis dotyczący Ojcowskiego Parku Narodowego =>czytaj więcej. Małopolska to także Kraków i Zakopane, pomiędzy tymi dwoma charakterystycznymi miastami znajduje się urokliwa miejscowość Biały Dunajec.

Urlop w Białym Dunajcu to przyjemności nie tylko dla naszego ciała. Możemy również zadbać o nasz rozwój duchowy. Służyć temu może udział w Festiwalu Papieskim, który dorocznie organizowany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną z Białego Dunajca =>czytaj więcej. W roku 2016 odbyła się już XXIII edycja tego festiwalu.

Festiwal Papieski poświęcony jest oczywiście życiu i twórczości św. Jana Pawła II, Papieża, który wszędzie, ale zwłaszcza na Podhalu, cieszy się wielką atencją. Ku jego czci organizowany jest festiwal, w którym mogą wziąć udział artyści i grupy artystyczne, prezentujące twórczość zmarłego Papieża lub twórczość Jemu poświęconą. Wybór wykonawców jest zawsze bardzo duży, występują zarówno szkolne grupy wokalne czy teatralne, jak i bardziej profesjonalne zespoły. Do tego poeci i recytatorzy, gawędziarze i zespoły prezentujące lokalne obrzędy związane z religią. Oprócz stałych kategorii wykonawców, co roku organizowane są dodatkowe konkursy tematyczne.

Wykonawców jest tak wielu, że najczęściej potrzebne są eliminacje, żeby wyłonić skład, który na żywo zaprezentuje się publiczności. Jednak mnogość kategorii i tak powoduje, że finałowy konkurs ciągnie się właściwie przez cały dzień. Trzeba dodać, że cieszy się wielką popularnością, zarówno wśród mieszkańców jak i przyjezdnych gości. Ilość chętnych powoduje, że lepiej zawczasu zarezerwować sobie noclegi =>czytaj więcej. Biały Dunajec daje ku temu spore możliwości. Baza noclegowa jest różnorodna i każdy znajdzie standard jemu odpowiadający. Jury festiwalu stanowią znane w lokalnym świecie postaci związane ze sztuką, szkolnictwem czy polityką w regionalnym, gminnym wydaniu. Werdykty czasami budzą pewnie emocje wśród wykonawców, ale ogólnie podniosła atmosfera festiwalu powoduje, że wszyscy pokornie zgadzają się z werdyktem. Chociaż jak na każdym konkursie artystycznym, preferencje widzów czy słuchaczy nie zawsze pokrywają się z werdyktem jury.

Festiwal Papieski to tylko jedna z atrakcji Białego Dunajca, ale wpasowuje się ona fantastycznie w kameralny i spokojny klimat tego tatrzańskiego miasteczka. Także specyficzna publiczność, jaka gustuje w tego typu sztuce, z pogranicza sakralnej i ludowej, to towarzystwo unikające zgiełku i szybkiego tempa wypoczynku w kurortach w typie Zakopanego. Do tego ciekawa baza noclegowa oraz piękno otaczającej przyrody, zachęcają do przyjazdu właśnie tutaj.

2 Comments

 1. PolskaGórą said:

  Całe Podhale pełne tradycji i pamięci, pięknie.

  23 marca 2017
  Reply
 2. nostradamus said:

  Bliźniaki wasz blog jest fajnym miejscem, poznałem dzięki niemu kilka nieznanych wakacyjnych kierunków

  29 marca 2017
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *