Miejsca na odpoczynek w polskich górach

Na zimowy odpoczynek wiele osób wybiera polskie góry. Jest to bardzo słuszna decyzja, gdyż w żadnym innym miejscu nie można tak wspaniale spędzić czasu wraz z całą rodziną. Duża baza noclegowa składająca się z pensjonatów, domów wczasowych i schronisk zapewni komfortowe zakwaterowanie dla każdego turysty. Noclegi można zarezerwować wcześniej, wpisując do wyszukiwarki internetowej hasło: góry wolne noclegi.

Łuk Tatr, tych najwyższych polskich gór rozciąga się od Przełęczy Huciańskiej do Przełęczy Zdziarskiej. Najwyższym szczytem są Rysy, a ich wysokość sięga 2 499 m n.p.m. Występuje tu duża różnorodność gatunków roślin i wiele gatunków rzadkich zwierząt, takich jak: niedźwiedź brunatny, jeleń, żbik, puchacz i cietrzew. Tatrzański masyw bardzo przypomina budową Alpy. Charakterystyczne są tu ostre szczyty górskie, powstałe w przygłębiach jeziora i liczne wodospady górskie. Najwięcej wodospadów znajduje się w Dolinie Pięciu Stawów, gdzie znajduje się również słynne Morskie Oko, otoczone wysokimi szczytami.

Najpopularniejszą doliną w Tatrach jest Dolina Kościeliska, która w lecie jest wręcz oblegana przez turystów. Niemniej oblegana jest Dolina Roztoki i Dolina Chochołowska. Najsłynniejsze jaskinie to Smocza Jama, Jaskinia Mroźna i Jaskinia Mylna.

Bieszczady są nie mniej popularne od Tatr i równie chętnie odwiedzane przez turystów. Najbardziej charakterystyczne dla tego masywu górskiego są połoniny ciągnące się kilometrami. Największa jest Połonina Wetlińska o długości ponad 8 kilometrów. Najwyższym szczytem Bieszczad jest popularna Tarnica. Krajobraz jest bardzo zróżnicowany, a ich głównym atutem jest to, że w do niektórych miejsc nie sięgnęła jeszcze cywilizacja. Dzięki czemu zachowały one swój dziewiczy wygląd. Znajduje się tu jezioro Solińskie, na którym panują idealne warunki do żeglowania. Natomiast połoniny i górskie szczyty zachęcają do pieszych wędrówek i podziwiania pięknych widoków. Bieszczady zachęcają do uprawiania turystyki rowerowej i konnej. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajdują się liczne stadniny, które oferują wycieczki konne po okolicy. Jeździe konnej sprzyja ukształtowanie łagodne terenu, które jest również przyjazne dla uprawiania narciarstwa biegowego. Bieszczady są idealnym miejscem na rodzinny odpoczynek z małymi dziećmi.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *