Kłodzk – miasto zabytków i górskich szczytów

Kłodzko to chętnie wybierane przez turystów miasto. Tutaj oprócz licznych zabytków w samym mieście czeka także piękna przyroda okolicznych lasów oraz pagórków i szczytów. Łatwo trafimy też do innych miast regionu, takich jak Polanica Zdrój, Bystrzyca Kłodzka czy Kudowa Zdrój, gdzie zobaczymy kolejne ciekawe miejsca.

Miasto słynie ze swojej Twierdzy, gdzie znajdują się podziemia oraz Muzeum Wielki Kleszcz. Chętnie odwiedzany jest także rynek z ratuszem i zabytkowymi kamienicami. Warto wybrać się również do Muzeum Ziemi Kłodzkiej, które mieści się w barokowym budynku pojezuickim z XVII/XVIII wieku. Wewnątrz zobaczymy zbiory dotyczące przyrody Kłodzka oraz okolic, a także sztuki i historii tego regionu. Ciekawe kolekcje tworzą zbiory cyny, numizmatów, zegarów oraz szkła. Wewnątrz budynku Muzeum znajduje się także sala koncertowa i sala konferencyjna.

Kościół Franciszkanów to pochodzący z 1628 roku obiekt, któremu towarzyszy klasztor zbudowany pół wieku później. Jednak pierwsze wzmianki o świątyni w tym miejscu pochodzą już z połowy XIII wieku. Świątynia w stylu barokowym, pw. Matki Bożej Bolesnej ma ponad 30 metrów długości. Całości towarzyszą dwie wysokie wieże. Klasztor powstał na planie kwadratu, a na środku mieści się dziedziniec.

Ciekawostką w Kłodzku jest także zabytkowy most żelazny, który postawiono w 1883 roku. Jeszcze trzydzieści lat temu po moście przebiegała droga krajowa. Dzisiaj most jest odnowiony. Często wybieranym miejscem na spacery po mieście są bulwary nad kanałem Młynkówki. Znajdują się one niedaleko Rynku i głównych atrakcji miasta. Stąd można przejść się nad kamienny, zabytkowy most albo usiąść na ławce i obserwować okolicę.

Gdy już zwiedzimy miasto, to możemy wreszcie wybrać się na dalsze wycieczki. Czekają na nas niedaleko Góry Stołowe, z najwyższym swoim szczytem – Szczelińcem Wielkim. Warto zwiedzić też miejscowości w okolicy, gdzie odnajdziemy inne liczne atrakcje, np. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku albo Bazylika w Wambierzycach.

Ze wszystkich zakątków ziemi kłodzkiej to jednak Kłodzko jest najlepszym miejscem, by zatrzymać się na dłużej. Łatwo tu trafić, zarówno pociągiem, jak i samochodem. A na miejscu czeka na nas baza noclegowa, która nie ma porównania z innymi miastami w okolicy [informacja na ➩meteor-turystyka.pl]. Noclegi zaoferować nam może kilkadziesiąt większych obiektów hotelowych, pensjonatów, ośrodków wczasowych czy gospodarstw agroturystycznych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *