Granice Beskidu – wycieczka do Gorlic

Pokazujemy Wam ostatnio piękne polskie górskie zakątki – tym razem nie będzie inaczej. Gorlice to miasto leżące na północnej granicy Beskidu Niskiego, z szeroką ofertą turystyczną i bogatą infrastrukturą noclegową. Zobaczyć tutaj możemy wiele ciekawych miejsc i zabytków. Jednym z nich jest Dwór Karwacjanów, pochodzący z XV wieku, budowla obronna wzorowana architektonicznie na dworze szymbarskim.

Obiekt zwany jest również,,zborem mariańskim” lub ,,lamusem”. Zabytkowy dom był dawną siedzibą założycieli i pierwszych właścicieli Gorlic. Dom miał charakter militarny, a wskazuje nam to położenie na skarpie, tajne wyjście, więzienie, baszta z dostępem do schodów i wyjściem na dach. W czasach reformacji dwór Karwacjanów służył innowiercom, modlono się tam. Od połowy XIX wieku spełniał rolę zbrojowni oraz składu starych powozów i mebli. Zniszczony jednak został podczas I wojny światowej. W latach 1983-1999 był oddziałem Nowosądeckiego Biura Wystaw Artystycznych. W obecnych czasach dwór został wyremontowany i jest siedzibą Galerii Sztuki. W kamiennych, podziemnych piwnicach mieści się urokliwa kawiarenka, a w wyższych kondygnacjach jest kilka pokoi hotelowych oraz duża sala wystawowa im. ks. Bronisława Świeykowskiego wraz z mniejszą salą wystawową im. prof. Włodzimierza Knusza. Przed budynkiem można zobaczyć pomnik Derława I Karwacjana, odsłonięty w 650. rocznicę założenia miasta. Będąc na wystawie sztuki, można skorzystać z noclegu w dworze. Do wyboru mamy kilka pokoi z łazienkami.

Innym miejscem, gdzie można się zatrzymać są pokoje ,,U Uli”. Dom zlokalizowany jest w zacisznej okolicy, z dużym tarasem do wypoczynku. Jest też możliwość zorganizowania imprezy integracyjnej, np. przy ognisku czy grillu. Kolejnym ciekawym miejscem do wypoczynku jest agroturystyka ,,Górska Wenecja”. Zlokalizowana jest w pięknej okolicy lasów, w paśmie Beskidu Niskiego. Do dyspozycji gości jest altanka z grillem, tzw. ,,Stara Chata” i sauna fińska. Jest to zdrowe i urokliwe miejsce, odpowiednie miejsce dla miłośników przyrody i spokoju. Turyści znajdują tutaj wyciszenie,oraz gwarancję własnej prywatności.

6 Comments

 1. kaszteelan said:

  Dwój Karwacjanów – wyjątkowe i urzekające miejsce!

  21 marca 2017
  Reply
 2. rakowski said:

  kaszteelan – zgadzam się, byłam tam i chętnie jeszcze kiedyś się wybiorę

  21 marca 2017
  Reply
 3. Zenon said:

  Dobra lokalizacja na wycieczkę, przyjemnie i tanie noclegi w okolicy

  22 marca 2017
  Reply
 4. henio_gienio said:

  @Zenon a możesz podać namiary na jakiś nocleg w Gorlicach?

  23 marca 2017
  Reply
 5. Zenon said:

  Dom na wzgórzu :)

  31 marca 2017
  Reply
 6. Milka said:

  @henio_gienio w artykule masz stronkę z noclegami w Gorlicach – znajdziesz tam coś bez problemu :)

  31 marca 2017
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *