Cuda natury w Ojcowskim Parku Narodowym

W Dolinie Prądnika na Szlaku Orlich Gniazd położona jest mała, ale urocza turystyczna wieś Ojców. Co roku gości ona wielu turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Propozycje noclegowe (www) to przede wszystkim hotele, pensjonaty, domki letniskowe i pokoje gościnne. Atrakcyjne położenie miejscowości i walory przyrodnicze sprawiły, iż cały obszar został objęty ochroną poprzez Ojcowski Park Narodowy. Warto dodać, że jest to najmniejszy Park Narodowy w Polsce. Liczy on zaledwie 15 kilometrów kwadratowych. Ciekawie wyglądają stare domy ulokowane wzdłuż wąwozu. Koniecznie trzeba zobaczyć szereg pięknych, zabytkowych willi, słynną Kaplicę na Wodzie oraz ruiny zamku.

W samym centrum Ojcowa możemy zobaczyć przepiękne wapienne skały, które wyglądają jakby wychodziły ze wzgórza tuż za ścianami domów mieszkalnych. Pod względem ilości kanionów z urwistymi ścianami i wapiennych skałek o fantazyjnych kształtach najbardziej malownicza jest Dolina Prądnika. Codziennie setki turystów przemierzają ścieżki Ojcowskiego Parku Narodowego. Dużą atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej są jaskinie i liczne ruiny zamków średniowiecznych. Ojców jest doskonałym miejscem na weekendowy wypad albo krótki urlop. Bliska odległość od Krakowa czyni tę miejscowość jeszcze bardziej atrakcyjną. Dla miłośników pieszych wędrówek przygotowano wiele szlaków turystycznych o różnych długościach. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy, mamy gwarancję niepowtarzalnych widoków.

Bardzo ciekawym obiektem jest Pieskowa Skała. Zamek ten został wzniesiony na wapiennej skale. W przeszłości był to zamek obronny. Obecnie znajduje się w nim pokaźna filia wawelskiego muzeum. Obok zamku wprost z ziemi wyrasta skała Maczuga Herkulesa, wdzięczny obiekt dla fotografów. Jest ona najsłynniejszą skałą w Polsce. Niedaleko Ojcowa znajduje się Pustelnia Błogosławionej Salomei. Jest to ciekawe miejsce, opowiadające o życiu zakonnicy, która wiodła tu swoje pustelnicze życie. Z tarasu możemy zobaczyć panoramę na całą Dolinę Prądnika. Obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek jest Centrum Edukacyjno–Muzealne, gdzie w ciekawy sposób przygotowane zostały przeróżne ekspozycje. W Ojcowskim Parku Narodowym bije źródełko z krystalicznie czystą wodą. Legenda mówi, że woda ta ma magiczną moc dla zakochanych i tych, którzy miłości dopiero szukają. Nawet jeśli w to nie wierzymy, nie zaszkodzi spróbować.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *