Atrakcje turystyczne Kudowy-Zdroju – kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek (sprawdź  Wikipedia) jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Kudowy-Zdroju i miejscem unikatowym w Polsce i Europie. Chociaż nazwa przywodzić może osobom, które zetkną się z nią po raz pierwszy, skojarzenia nieco makabryczne – to w rzeczywistości jest to miejsce pochówku anonimowych w większości ofiar wojen i epidemii.

Kudowa-Zdrój to położone w Kotlinie Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami, malownicze miasteczko o charakterze uzdrowiskowym. Dostępna jest tu zarówno całoroczna turystyczna baza noclegowa (sprawdź ➫ Meteor), jak i liczne sanatoria. Najbliżej granicy leży Park Zdrojowy z pięknym gmachem pijalni wód, a idąc ulicą Tadeusza Kościuszki dotrzemy do Czermnej, gdzie znajduje się niezwykła kaplica. Powstała ona z inicjatywy ks. Wacława Tomaszka, miejscowego proboszcza. Historia rozpoczęła się w roku 1776, kiedy znalazł pierwsze szczątki, jakie odkrył deszcz podmywający skarpę przy kościele. Kiedy wraz z kościelnym i grabarzem przystąpili do ich wydobywania, aby urządzić godny pochówek, okazało się, że ludzkich kości jest znacznie więcej. W całej okolicy znajdowali zapomniane ofiary wojen śląskich oraz epidemii cholery. Ksiądz w międzyczasie zaczął myśleć o stworzeniu kaplicy, która je wszystkie pomieści, pozostając pod wpływem widoku rzymskich katakumb. Cała budowa kaplicy, wraz z oczyszczaniem i przenoszeniem tutaj znalezionych kości, zajęła dużo czasu aż sam duchowny zmarł w roku 1804. W suficie i ścianach kaplicy, zebranych zostało około 3 tysięcy czaszek i kości, kolejne złożone zostały w krypcie pod podłogą.

Odwiedzając kaplicę jako turystyczną atrakcję, zobaczyć możemy, jak wiele historii opowiedzieć potrafią kości. Wyeksponowane zostały czaszki: sołtysa Czermnej, który zginął od strzału w głowę skazany za pomoc austriackim wojskom, jego żony, ze śladami uderzenia w głowę, gdy próbowała powstrzymać egzekucję, a także inne kości zdradzające przyczynę śmierci lub świadczące o niezwykłych losach osób, do których należały. Przy kaplicy warto zwrócić uwagę też na piękną dzwonnicę i kościół św Bartłomieja.

Czermna to popularny przystanek na drodze turystów odwiedzających Park Narodowy Gór Stołowych czy inne zdrojowe i letniskowe miejscowości Kotliny Kłodzkiej. Warto zatrzymać się w tym rejonie na dłużej. Jeżeli chcemy zarezerwować noclegi, Kudowa-Zdrój ma na swoim terenie bardzo różnorodne obiekty, które dostępne są przez cały rok.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *